Václavice Havlovice – 18. května 2024

Vítejte na oficiálních stránkách pochodu, který pro Vás dlouhá léta připravuje

Modrá Střelka Náchod a TJ Sokol Havlovice. Nově se k organizátorům připojil i Spolek pro Vízmburk.

Pochod bude letos opět skromnější, blíž lidem, blíž dětem a letos přesto ode všech dál.

35. ročník Václavic Havlovic

Vítejte na 35.ročníku pochodu Václavice-Havlovice.

Akce se uskuteční v sobotu 18.května a jako v minulých ročnících se půjde a pojede na kolech z Václavic a z Náchoda do Havlovic.

Připravujeme pro vás kratší i delší trasy pro pěší, cyklisty a letos i dětskou zábavnou trasu od Devíti křížů do Havlovic.

Po cestě navštívíte zajímavá místa, posbíráte razítka na kontrolách, zahrajete si tradiční postřehovku a pokocháte se jarní přírodou našeho kraje.

Na hradě Vízmburk se můžete těšit na občerstvení, hry které připraví děti z našeho oddílu, možná i palačinky které upečou a na vystoupení naší oblíbené hudební skupiny Domamazec.

V cíli ve sportovním areálu v Havlovicích obdržíte pamětní list, vyhodnotíte postřehovku, k občerstvení a relaxaci vám zahraje skupina DK Band.

Podrobnější informace včas zveřejníme.

StartVáclavice nádraží ČD 8-10h
Náchod náměstí Škvoreckého lavička 8-10h
Dětská trasaStart u Devíti Křížů od 10 do 11h, cíl Vízmburk, Havlovice
Trasypěší cca 20 a 30km
cyklo cca 25 a 40km
dětská 4 km

Těšíme se na vaši účast a ať nám počasí přeje.

Modrá Střelka Náchod a Sokol Havlovice


Trocha historie

Milí přátelé, pochodníci, cyklisté a milovníci turistiky. Modrá Střelka Náchod a Sokol Havlovice pro vás připravují už přes třicet let akci, která vznikla v roce 1990 jako trochu recesistický nápad.

V době euforie z listopadu 1989 a podle jména tehdejšího prezidenta Václava Havla kohosi napadlo, že by se mohl konat pochod, který spojí obce se jmény Václavice a Havlovice. Pár lidí z dětského oddílu Modrá Střelka se domluvilo se stejně zapálenými sportovci ze Sokola Havlovice a pochod byl na světě.

Dne 12. května 1990 se tak uskutečnila akce, která překvapila, ba šokovala pořadatele, když při tehdy skromných možnostech propagace se v cíli na hřišti v Havlovicích sešlo podle odhadů neuvěřitelných 6000 lidí. Přišli většinou pěšky z Václavic a část přijela parním vlakem do Červeného Kostelce a pěšky pak přes Vízmburk do Havlovic.

Bylo jasné, že akce bude pokračovat i v dalších letech a tak se vždy v první polovině května koná už přes třicet let pochod Václavice Havlovice.

Politický podtext se vytratil, k pěšákům se postupně přidávali cyklisté. Co zůstalo stejné, je krásná jarní příroda Náchodska, Babiččina údolí i Jestřebích hor.

Do historie patří také už i původní webové stránky Modré Střelky věnované pochodu Václavice-Havlovice

Fotoreportáž z minulých let